Wybierz stronę

Intonacja AUM jako ćwiczenie oddechowe. Patrycja Gawlińska

Intonacja AUM jako ćwiczenie oddechowe. Patrycja Gawlińska

Intonacja dźwięku AUM (OM) ma świetne działanie wyciszające, uspakajające, kojące system nerwowy. Intonowanie dźwięku AUM można również wykonywać przed medytacją, traktując je jako przygotowanie ułatwiające uwolnienie umysłu od smogu myślowego.
Intonowanie AUM może też być świetnym ćwiczeniem oddechowym. Pomocnym w nabywaniu właściwych nawyków oddechowych, aktywujących mięśnie oddechowe i zgodnych z ruchem przepony.

W jaki sposób intonować AUM?
Usiądź w wygodnej pozycji (możesz usiąść na krześle), utrzymując proste plecy.
Intonując na głos dźwięk AUM wyobraź sobie, że dźwięk unosisz od dna miednicy do góry w stronę czubka głowy. Nie staraj się wydać jak najgłośniejszego dźwięku, raczej rozluźnij głośnię i pozwól, aby dźwięk wyszedł „ze środka”.
A
Wraz z dźwiękiem A kieruj wewnętrzną uwagę od dna miednicy wzdłuż kręgosłupa (od środka) do poziomu dolnych żeber.
Ułatwi to aktywowanie dna miednicy i mięśni głębokich brzucha, które to mięśnie wspomagają ruchy oddechowe. Dno miednicy subtelnie uniesie się, a brzuch zacznie kierować się stopniowo (zaczynając od dolnej jego części) do środka i do góry.
U
Samogłoskę U unoś od dolnych żeber w kierunku żuchwy. Ułatwi to aktywowanie mięśni klatki piersiowej, która swobodnie będzie obkurczać się ułatwiając opróżnianie płuc.
M
Dźwięk M prowadź wraz z uwagą od żuchwy do góry, wyobrażając sobie, że dźwięk wychodzi przez czubek głowy. Powinno to wzmocnić efekt wydłużania karku i całego kręgosłupa. Przymknij tylko usta, ale nie zaciskaj zębów. Pozwól, aby dźwięk rezonował w całej głowie. Przynosząc efekt podobny do działania pranayamy bhramari, kojąco-wyciszający.

Intonowanie dźwięku AUM w ten sposób, pozwoli na swobodne wydłużanie wydechu, ułatwi wykonanie płynnych przejść między wdechem a wydechem. Wdech będzie naturalny, niewymuszony, jeśli tylko puścisz brzuch i klatkę piersiową swobodnie pozwalając płucom napełnić się powietrzem, jakby działo się to samoistnie. Aktywowane mięśnie głębokie w trakcie prowadzenia uwagi i dźwięku od dołu do góry dadzą efekt prostowania i wydłużania kręgosłupa od środka.

Poniżej filmik ze wskazówkami 🙂

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.