Wybierz stronę

Wykorzystaj oddech do praktyki medytacji. Patrycja Gawlińska

Wykorzystaj oddech do praktyki medytacji. Patrycja Gawlińska

Oddech jest zawsze obecny, jeśli żyjesz to oddychasz.

Oddech jest łącznikiem między tym co cielesne, a duchowe, tym co świadome i nieuświadomione.

Uwielbiam prostotę, również w praktyce jogi. Jasne, nieskomplikowane, bez zbytniego przeładowania ezoteryką techniki i sposoby praktyki, co wcale nie oznacza, że są one łatwe i nie wymagające wysiłku.

Dla mnie medytacja, jest wynikiem praktyki wyciszania, uspakajania umysłu, uwalniania się od smogu myślowego i przeładowania wyobrażeniami. Aby to uzyskać, należy nauczyć się skupiania „rozbieganego” umysłu na jednym. Tym jednym może być oddech.

Plusy:

– nie potrzeba żadnych dodatkowych przedmiotów, sprzętów
– nie trzeba pobudzać wyobraźni (jak w przypadku medytacji z wizualizacją)
– oddech zawsze jest

Przykładowa praktyka:

– usiądź w wygodnej pozycji. Możesz przymknąć oczy, albo zostawić otwarte (tak, aby łatwiej było ci się skoncentrować)
– zaobserwuj ruchy oddechowe, w jaki sposób oddychasz. Przez chwilę obserwuj ruchy brzucha, klatki piersiowej wraz z wdechami i wydechami.
– następnie obserwuj jakość oddechu. Dźwięk jaki się pojawia, długość każdej fazy oddechu. Nie porównuj, nie oceniaj – obserwuj
– zaobserwuj jakie robisz przejścia między wdechami i wydechami, między wydechami i wdechami. Oddychając swobodnie, łagodnie kończ wdechy i wydechy bez wysiłku, nie dochodząc do momentów ich blokowania i zatrzymywania, tak, aby przejścia stały się płynne, aby pojawiło się uczucie zlania wdechu z wydechem.
– nie kontroluj tylko obserwuj oddech.
– jeśli pojawią się myśli, nie nadawaj im ważności, pozwól im odejść i ponownie wracaj uwagą na oddech, jakby istniał tylko on.

Taką, bądź podobną praktykę wykonuj codziennie. Możesz zacząć od kilku minut. Z czasem praktyka będzie stawać się coraz łatwiejsza i przyjemna, wtedy poświęcaj jej tyle czasu ile to będzie dla ciebie komfortowe, może to być 30-40 minut albo dłużej.

Podążaj za swoim oddechem czyniąc go przewodnikiem w drodze do medytacji.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.