Wieści z Riszikesz. Piotr Marcinów
Od kilku dni jesteśmy z Patrycją w aśramie w Swamiego Ramy w Riszikesz na 3-tygodniowych warsztatach pt „Self Transformation Program”.
Podczas pobytu w aszramie obowiązują nas dwie zasady. Pierwsza zasada mówi o odpowiednim kierowaniu uwagi. Dzięki temu jesteś w stanie pozostać skupiony na swoim zadaniu. Jeśli coś oderwie twoją uwagę, powinieneś to zauważyć i powrócić do swojej praktyki. Z drugiej strony uważność jest istotnym elementem rozwoju, pozwala dostrzec i odpowiednio zareagować na pojawiające się zmiany. Druga zasada mówi o tym, że nie powinniśmy się bać popełniać błędy. Popełnienie błędów jest częścią procesu, jakim jest rozwoj. Więc popełniaj błędy, ale każdy błąd tylko jeden raz! Ucz się na swoich błędach i nie popełniaj ich więcej.
Zajęcia są od świtu do zmierzchu z kilkoma przerwami. Medytacja cztery razy dziennie. Kilka razy dziennie pranajama. Dwa razy dziennie wykład i dyskusja. Praca z ciałem. Jedną z charakterystycznych rzeczy tego warsztatu jest to, że praktycznie nie ma klasycznych asan. Nie ma tadasany, trikonasany Natomiast ogromny nacisk jest na pranajamę, bandhy i medytację. Jedyną klasyczną asanę jaką praktykujemy jest siddhaasana, pozycja medytacyjna. Zarówno zaawansowana praca z praną jak i medytacja wymagają dużej uwagi i precyzji, dlatego grupa uczestników jest ograniczona do maksymalnie siedmiu osób. Każdy ma bezpośredni i nieograniczony kontakt z nauczycielem, który z łatwością porusza się zarówno w dziedzinie filozofii jogi, praktyki jogi i ajurwedy. Prowadzący, dr. M. Ganasan to fantastyczny nauczyciel, od kilkudziesięciu lat zgłębia ajurwedę, medycynę zachodnią i jogę.
– –
Powyższy szkic jest pisaną na gorąco pocztówką z Indii, podczas chwilowego znalezienia dostępu do internetu 🙂
Piotr Marcinów jest nauczycielem jogi, wydawcą portalu Jogasutry.pl. Posiada dyplom instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hatha joga. Praktykował Astanga Vinyasa Yogę pod kierunkiem BNS Iyengara w Mysore, jogę w podejściu vinyasa krama u Macieja Wieloboba w Krakowie. Uczył się sanskrytu u dr. M. A. Alwara z Maharaja’s Sanskrit College w Mysore. Swoje zainteresowania filozofią wschodu i jogą rozwijał na Uniwersytecie Jagiellońskim studiując religioznawstwo i filozofię. Interesuje się szczególnie filozofią jogi, siwaizmu kaszmirskiego i buddyzmu.
Wraz z żoną Patrycją Gawlińską prowadzi szkołę jogi Yoga Shala – joga w Zabrzu | joga w Gliwicach
Najnowsze komentarze