Wybierz stronę

Viśuddhi – czakra gardła. Patrycja Gawlińska

Viśuddhi – czakra gardła. Patrycja Gawlińska

1-chakra-vishuddha-ed-2010-dirk-czarnota

Viśuddhi czakra to centrum oczyszczania zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Ma odpowiadać za kreatywność twórczą, auto-ekspresję i komunikowanie się, czyli za umiejętność porozumiewania jak i zrozumienia.

To piąta czakra, druga z wyższych, nazywana czakrą gardła.
Wiązana jest ze zmysłem słuchu, a jej narządami poznania są uszy, a „organem działania” są struny głosowe. Przypisywanym tej czakrze elementem jest przestrzeń (eter).

Barwa: najczęściej przedstawia się ją w kolorze niebieskim, ale również fioletowym.
Umiejscowienie w ciele: znajduje się za dołem gardła.
Mantra: ham
Jantra: graficznym obrazem czakry jest lotos o szesnastu płatkach. Ta liczba ma odpowiadać ilości nadi związanych z viśuddhą. Wewnątrz lotosu znajduje się okrąg, który jest biały i kojarzony z pełnią księżyca, to symbol akaśa – eteru.

Śuddhi znaczy oczyszczać i nazwa viśuddhi wiąże się z funkcją czakry, którą jest oczyszczanie i transformowanie tego, co negatywne. Według niektórych tradycji viśuddhi jest punktem wyjścia udana prany, która w trakcie oddychania ma uwalniać ciało z toksycznych substancji. Natomiast na poziomie mentalnym w czakrze ma dochodzić do przekształcania tłumionych w podświadomości negatywnych doświadczeń w mądrość i wiedzę.
Czakra gardła kojarzona jest ze zdolnościami twórczymi. Wyzwala poczucie swobody i wolności, które pozwalają rozwijać się posiadanym talentom i umiejętnościom.

Viśuddhi wiąże się z aparatem mowy i ma wpływać na sposób przejawiania się poprzez mowę. Harmonia w tej czakrze ma cechować się spokojnym i zrównoważonym wypowiadaniem się, prawdomównością, umiejętnością wyrażania własnych potrzeb, zdolnością komunikowania się na każdym poziomie, spontanicznością i poczuciem swobody. Otwarcie czakry ma dawać wiedzę i wyostrzenie słuchu, ale nie poprzez uszy, a na poziomie umysłu.

Czakrę może blokować kłamstwo, brak akceptacji i wypieranie się swojej natury.
Zablokowana może przejawiać się poczuciem niepokoju, ograniczenia, braku wolności, trudnościami z komunikowaniem się i ograniczeniem zdolności twórczych. Energetyczna dysharmonia tego centrum ma przyczyniać się do zaburzeń mowy, chorób tarczycy i gardła, a także powodować bezmyślny słowotok bądź małomówność, sarkazm, brak umiejętności wyrażania własnych opinii, lęk przed krytyką i porażką.

Jednym z efektów otwarcia tej czakry ma być fizyczne odmłodzenie. Również wierzy się, że jogini, którym dzięki praktyce nad viśuddhi czakrą udało się uaktywnić kurma nadi, nie mają już potrzeby jedzenia i picia.

PRAKTYKA:

Prostym sposobem na stymulację czakry gardła, na przełamywanie oporu przed auto-ekspresją jest śpiew i intonacja.

Polecane asany:

Sarvangasana lub viparita karani – uwaga na przepływie energii wzdłuż ciała do poziomu czakry i na transformacji energii z niższych czakr.

Ardha matsyendrasana – kiedy głowa skierowana jest w prawo, koncentracja na lewej stronie gardła. Po wykonaniu asany na obydwie strony, uwaga na harmonii energetycznej w czakrze.

Oraz jedna z bandh: jalandhara– według wskazań nauczyciela.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.