Viśuddhi – czakra gardła. Patrycja Gawlińska
Viśuddhi czakra to centrum oczyszczania zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Ma odpowiadać za kreatywność twórczą, auto-ekspresję i komunikowanie się, czyli za umiejętność porozumiewania jak i zrozumienia.
To piąta czakra, druga z wyższych, nazywana czakrą gardła.
Wiązana jest ze zmysłem słuchu, a jej narządami poznania są uszy, a „organem działania” są struny głosowe. Przypisywanym tej czakrze elementem jest przestrzeń (eter).
Barwa: najczęściej przedstawia się ją w kolorze niebieskim, ale również fioletowym.
Umiejscowienie w ciele: znajduje się za dołem gardła.
Mantra: ham
Jantra: graficznym obrazem czakry jest lotos o szesnastu płatkach. Ta liczba ma odpowiadać ilości nadi związanych z viśuddhą. Wewnątrz lotosu znajduje się okrąg, który jest biały i kojarzony z pełnią księżyca, to symbol akaśa – eteru.
Śuddhi znaczy oczyszczać i nazwa viśuddhi wiąże się z funkcją czakry, którą jest oczyszczanie i transformowanie tego, co negatywne. Według niektórych tradycji viśuddhi jest punktem wyjścia udana prany, która w trakcie oddychania ma uwalniać ciało z toksycznych substancji. Natomiast na poziomie mentalnym w czakrze ma dochodzić do przekształcania tłumionych w podświadomości negatywnych doświadczeń w mądrość i wiedzę.
Czakra gardła kojarzona jest ze zdolnościami twórczymi. Wyzwala poczucie swobody i wolności, które pozwalają rozwijać się posiadanym talentom i umiejętnościom.
Viśuddhi wiąże się z aparatem mowy i ma wpływać na sposób przejawiania się poprzez mowę. Harmonia w tej czakrze ma cechować się spokojnym i zrównoważonym wypowiadaniem się, prawdomównością, umiejętnością wyrażania własnych potrzeb, zdolnością komunikowania się na każdym poziomie, spontanicznością i poczuciem swobody. Otwarcie czakry ma dawać wiedzę i wyostrzenie słuchu, ale nie poprzez uszy, a na poziomie umysłu.
Czakrę może blokować kłamstwo, brak akceptacji i wypieranie się swojej natury.
Zablokowana może przejawiać się poczuciem niepokoju, ograniczenia, braku wolności, trudnościami z komunikowaniem się i ograniczeniem zdolności twórczych. Energetyczna dysharmonia tego centrum ma przyczyniać się do zaburzeń mowy, chorób tarczycy i gardła, a także powodować bezmyślny słowotok bądź małomówność, sarkazm, brak umiejętności wyrażania własnych opinii, lęk przed krytyką i porażką.
Jednym z efektów otwarcia tej czakry ma być fizyczne odmłodzenie. Również wierzy się, że jogini, którym dzięki praktyce nad viśuddhi czakrą udało się uaktywnić kurma nadi, nie mają już potrzeby jedzenia i picia.
PRAKTYKA:
Prostym sposobem na stymulację czakry gardła, na przełamywanie oporu przed auto-ekspresją jest śpiew i intonacja.
Polecane asany:
Sarvangasana lub viparita karani – uwaga na przepływie energii wzdłuż ciała do poziomu czakry i na transformacji energii z niższych czakr.
Ardha matsyendrasana – kiedy głowa skierowana jest w prawo, koncentracja na lewej stronie gardła. Po wykonaniu asany na obydwie strony, uwaga na harmonii energetycznej w czakrze.
Oraz jedna z bandh: jalandhara– według wskazań nauczyciela.
Najnowsze komentarze