Wybierz stronę

Zmarł T.K.V.Desikachar – wybitny terapeuta jogą, syn T. Krishnamacharyi

Zmarł T.K.V.Desikachar – wybitny terapeuta jogą, syn T. Krishnamacharyi

8 sierpnia 2016 roku w Chennai, Indie zmarł T.K.V. Desikachar – wybitny nauczyciel jogi, specjalista terapii jogą, syn i kontynuator T. Krishnamacharyi – ojca współczesnej praktyki asan.

TKV Desikachar

TKV Desikachar urodził się 21 czerwca 1938 roku w Majsurze w indyjskim stanie Karnataka, jako czwarte dziecko profesora Tirumalai Krishnamacharyi i jego żony Shrimati Namagiriammal.

Jako dziecko oczywiście doświadczał nauczania ojca, ale sam przyznawał później, że nie przyjmował go wtedy zbyt pilnie. Ukończył studia I stopnia z inżynierii lądowej i wodnej, a następnie rozpoczął karierę w tej dziedzinie. Jednakże wkrótce jego życie zmieniło się, gdy w 1961 roku podczas odwiedzin u rodziców w Madrasie poznał uczennicę ojca, która dzięki praktyce jogi z Krishnamacharyą pozbyła się wieloletniej bezsenności. Wkrótce porzucił karierę inżynierską, by intensywnie studiować ze swoim ojcem. W 1976 roku stworzył w Madrasie (obecnie Chennai) pod nazwa Krishnamacharya Yoga Mandiram instytut, który miał pielęgnować i nauczać dziedzictwo Krishnamacharyi, szczególnie w zakresie jogi i intonacji wedyjskiej. KYM stał się jednym z najistotniejszych ośrodków terapii jogi i wykształcił wielu nauczycieli jogi i terapeutów.

Desikachar także podróżował intensywnie po całym świecie nauczając jogi i intonacji wedyjskiej, był autorem wielu książek, m.in. wydanej w Polsce “W sercu jogi”.

Na naszym portalu przeczytacie teksty z powyższej książki: o pratyaharze, o znaczeniu jogi oraz o podstawach praktyki jogi. W 2006 Krishnamacharya Yoga Mandiram wydał książkę upamiętniającą Desikachara, w pliku pdf można ją obejrzeć lub pobrać stąd.

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.