Wybierz stronę

Terapia Polarity. Bruce Burger

Terapia Polarity. Bruce Burger

Terapia Polarity jest wszechstronnym systemem opieki zdrowotnej, opartym na zasadach naturalnego uzdrawiania i filozofii ezoterycznej. Ta ostatnia odnosi się do wyższej wiedzy, ukrytej przed zwykłym zrozumieniem i objawionej tylko

terapia polarity anatomia energetyczna

Na poniższy tekst składają się fragmenty książki “Anatomia energetyczna – ciało jako świadomość”, udostępnienie dzięki uprzejmości wydawcy.

tym, którzy rozwinęli swą świadomość, poprzez żarliwe poszukiwanie głębszego wglądu w tajemnicę życia i odczuwania. Wyjątkowość Terapii Polarity, jako zachodniej sztuki promującej zdrowie, polega na tym, że oferuje ona oświecające, transpersonalne podejście do uzdrawiania, polepszania sprawności i psychologii somatycznej. „Transpersonalne” oznacza w tym przypadku przekraczające to, co osobiste, indywidualne. Odnosi się do starożytnych, ezoterycznych szkół filozofii, psychologii i samorozwoju, które indywidualność – w pewnym głębokim sensie – uważały za nierzeczywista.

W ostatnich latach na Zachodzie naszą uwagę przyciągnęło wiele tradycji psychologii transpersonalnej. Joga, jedność z wyższą jaźnią, stała się powszechnie znana, a ludzie Zachodu praktykują wywodzące się z niej, niezliczone techniki samodoskonalenia. Psychologia jogi była systematycznie opracowywana i sprawdzana przez tysiąclecia. Przez cały ten czas dowodziła swej skuteczności w leczeniu i przyspieszaniu osobistej ewolucji.

Celem poniższych rozważań jest jasna prezentacja ezoterycznej psychologii, która tkwi u podłoża praktyk jogicznych. Pragniemy objaśnić starożytny model medycyny energetycznej i podkreślić znaczenie Terapii Polarity dla praktyki psychologii somatycznej.

STAROŻYTNA MĄDROŚĆ

Najbardziej przejrzystą spośród duchowych tradycji, które inspirują paradygmat Polarity, jest sanatana dharma, ponadczasowa filozofia starożytnych Indii. Sanskrycki termin sanatana, często tłumaczony jako „wieczny”, znaczy „wcześniejszy od czasu”. Dharma, która w przekładach widnieje jako „sprawiedliwość, religia lub prawo”, pochodzi z sanskryckiego rdzenia znaczącego „podtrzymywać. Odnosi się to do sposobu życia, który jednoczy nas z Transcendentalną Jaźnią.

Sanatana dharma stanowi największy i najbardziej spójny zbiór starożytnej mądrości, do jakiego mamy obecnie dostęp. Nauki te pochodzą ponoć ze złotego wieku, z czasów poprzedzających wielkie cywilizacje Egiptu, Babilonu, Aten i Rzymu. Sanatana dharma jest tym, co pozostało z pradawnego systemu wyższej wiedzy, która w innym czasie była dziedzictwem całej ludzkości. Historyk Will Durant wskazuje, że „Indie były ojczyzną naszej rasy, a sanskryt matką języków europejskich: Indie były matką naszej filozofii, poprzez Arabów, znacznej części naszej matematyki, matką (…) ideałów ucieleśnionych w chrześcijaństwie, matką, poprzez społeczność wiejską, samorząd i demokrację. Indie pod wieloma względami są matką nas wszystkich”[1]. Sanatana dharma podkreśla, że nie jest religią, lecz „kontynuacją tradycji wspólnej wszystkim ludziom, obejmującej całokształt tego, co objawienie i wysiłek człowieka stworzyły w zakresie nauki”. (…)

DUCH I MATERIA

Sanatana dharma pokazuje, że żyjemy w dwóch wymiarach – wymiarze Ducha i wymiarze materii. Nasze zmysły dostrojone są wyłącznie do wymiaru materii. Duch, który przekracza fizyczność, jest źródłem świadomości i ożywienia. Ciało jest emanacją Ducha. Zestrojenie ciała z Duchem podtrzymuje życie.

(…) W sanatana dharmie, Duch, ożywcza siła, jest transpersonalny i istnieje w ponadczasowym wymiarze, poza ciałem i cyklem narodzin, śmierci i rozkładu. Wymiar duchowy jest wszechobecnym polem żywej, oddychającej i kosmicznej świadomości, niedającej się opisać i niepodlegającej przemianom. Duch jest niezmienny.

(…) Sanatana dharma prezentuje paradygmat transpersonalny. Wszechświat jest jedną żyjącą istotą… W Bhagawad-gicie Śri Kriszna wyjaśnia: „Wiedz, że ciało jest „polem”, wiedz, że ja jestem „Poznającym” to pole. Wiedz również, że jestem jedynym, który poznaje wszystkie pola, wszystkie ciała”.

(…) Według starożytnej kosmologii, wszelkie stworzenie jest grą świadomości jednej Istoty. Chwila za chwilą ukazuje się w niej cały świat. Dr Deepak Chopra, mówiąc o ajurwedzie, starożytnej sztuce leczenia opartej na sanatana dharmie, wyjaśnia: „Wielką zasługą ajurwedy było ujrzenie ciała fizycznego jako epifenomenu świadomości, która kształtuje, kontroluje, a nawet tworzy materię”.

MEDYTACJA: LECZĄCY PROCES SAMOREALIZACJI

W każdym systemie energetycznym musi istnieć jakiś punkt podporu, centrum ruchu, w przeciwnym razie panuje chaos. Jaźń jest naturalną bazą naszego Istnienia. Jest źródłem życia i świadomości, najgłębszą inteligencją: czującą, poznającą, samoorganizującą się siłą. To z niej emanują ciało, umysł i zmysły.

Cierpimy z powodu zamętu powstającego z utożsamiania się z każdym obiektem myślowych i zmysłowych procesów. Cierpimy, bo tracimy powiązania z naszym Źródłem. Dlatego trzeba codziennie pielęgnować swoje zespolenie z jaźnią, aby uciszyć wewnętrzny chaos. Nawiązanie kontaktu z centrum Istnienia pozwala nam znaleźć stały punkt odniesienia, wspomagający uzdrawianie naszego życia.

Jaźń jest czystą Ezgystencją, w szerokim wymiarze. Bytuje poza czasem i przestrzenią, dlatego umysł i zmysły nie mogą jej bezpośrednio uchwycić. Jest jednak zawsze obecna, jako podstawowy stan naszej świadomości. Jaźń jest prawdziwym poznającym i inteligencją, bezustannie tu i teraz. Nie jesteśmy w stanie doświadczyć tej prawdy, ponieważ nasze umysły są zbyt mocno zaburzone zamętem i obsesją. Wspólnota Ducha oczyszcza umysł. Siła działania jednoczącego pola harmonizuje nasze wibracje ciała i umysłu. Za pomocą twórczej mocy intencji zdołamy połączyć się z jaźnią. Dzięki żarliwemu pragnieniu poznania jaźni, możemy zbudować narzędzie wyczulone na naszą najgłębszą esencję. Codzienne praktyki, takie jak kontemplacja i modlitwa, wspomagają samopoznanie i sprzyjają wprowadzeniu świadomości w nasze życie. Jasność umysłu i wewnętrzny spokój, których doświadczamy dzięki medytacji i jodze, przynoszą wyższą wiedzę, podobnie jak czynią to praktyki religijne. Wdzięczność, służba życiu i umiłowanie Tajemnicy pomagają stworzyć wspólnotę ducha. Osobiste doznanie Boskiej Miłości może stać się centralnym punktem naszego życia, podstawą autentycznej dbałości o siebie i poczucia własnej wartości.

Nie oczekuj żadnego zjawiskowego doświadczenia. Zjednoczenie z jaźnią dokonuje się poza umysłem i zmysłowym poznaniem. Jest ono wynikiem rozwijania świadomości przy pomocy codziennego, organicznego procesu samorealizacji. Kiedy pojawia się odpowiednia przestrzeń, w której możemy współistnieć z jaźnią, wówczas zaczyna ona naprawdę uczestniczyć w naszym życiu. Urzeczywistnienie wyższej świadomości wymaga z naszej strony poświęcenia. Mędrcy mówią nam: Stajesz się tym, co myślisz! Zaś każda myśl jest modlitwą. Budujesz swój świat z powstających z chwili na chwilę idei, uczuć i pragnień. Żarliwie łaknij poznania jaźni. Energię, którą zainwestowałeś w obsesję na punkcie własnego bólu i cierpienia, ulokuj w gorącym pragnieniu wolności. Siłę, którą zużywałeś na rozrywkę i rzeczy błahe, poświęć na gorliwe poszukiwania.

Oczy są oknami duszy. Możemy przez nie uchwycić przebłysk Światła Życia, Obecności. Wielu poszukujących przeszło na inny poziom świadomości, dzięki prostej pracy z lustrem. Każdego dnia usiądź na kilka minut przed lustrem umieszczonym na wysokości oczu i praktykuj klasyczną kontemplację „Kim jestem?”, przekazaną nam przez wielkiego dwudziestowiecznego mędrca Śri Ramanę Maharishiego.


[1] Will Durant, The Case for India, Nowy Jork: Simon and Schuster, 1930

– –

Wydawca książki “Anatomia energetyczna” – Wydawnictwo Virgo aktualnie organizuje wyprzedaż pakietu dwóch książek – „Ajurwedę i świadomość ciała”, opowiadającej o wpływie „odcisków życia” na nasze ciała i postawy, umożliwiającej lepsze poznanie samego siebie i pracę z tkwiącymi w nas blokadami oraz „Anatomię energetyczną” – solidne wprowadzenie w zasady wyrastającej z ajurwedy terapii Polarity, opisującą możliwości wykorzystania energii w uzdrawianiu i sposoby usuwania traumy z komórkowej pamięci ciała. Cena pakietu to 80 zł. Informacje na stronie www.virgobooks.pl.

 

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.