Wybierz stronę

Siła myśli ~ Hazrat Inayat Khan

Siła myśli ~ Hazrat Inayat Khan

Siła myśli czasem przewyższa siłę słowa czy działania, choć myśl razem ze słowem są potężniejsze, a myśl i słowo wraz z działaniem mają jeszcze większą moc. Myśl tworzy się z oddechu, z oddechu ujawnia się słowo, a działanie podejmuje się dzięki sile oddechu. Kiedy oddech opuszcza ciało – kończy się działanie, kiedy wypływa z ust – słowo jest skończone, a kiedy jeszcze przepływa przez umysł – ukończona jest myśl. Dlatego cała moc myśli, słowa czy działania w rzeczywistości jest potęgą oddechu, będącego esencją życia. Czystość oddechu oczyszcza myśl, słowo lub działanie, a czystość myśli, słowa lub działania oczyszcza oddech. Z tego powodu Nimaz [praktyka modlitwy], Wazifa [praktyka mantr] i Fikar [powtarzanie mantr w myślach w synchronizacji z oddechem] są obecne w sufickim [mistycznym] nauczaniu.

Myśl wyrażająca miłość lub dobro szerzy radość najpierw w nas samych i przenika całe nasze otoczenie, tworząc harmonijną, spokojną atmosferę; a ten, ku któremu kierujemy myśl, gdziekolwiek by przebywał na ziemi czy w niebie, niewątpliwie ją otrzyma. Lecz gdzie zła myśl, myśl wyrażająca gniew, zazdrość lub gorycz, zostaje skierowana do kogoś, tam najpierw rujnuje życie i psuje atmosferę, a następnie niszczy tego, do kogo płynie ze swego źródła. Jest jak dynamit, który upadając na jakąś rzecz niszczy nie tylko ją, ale i samą atmosferę. Nikt nie może skrzywdzić taką myślą, słowem czy działaniem bez wyrządzenia krzywdy sobie samemu, tak jak nie może czynić dobra względem innego bez uzyskania tysiąckrotności tego dobra. Człowiek ukrywa swoją myśl poprzez ciszę, przez bezczynność, lecz jego umysł sam przemawia do umysłu innej osoby. Jakąkolwiek myśl kultywuje, dobrą czy złą, żyjący umysł natychmiast ją spostrzeże, na wpół żywy umysł dostrzeże tylko jej połowę, a martwy umysł nie może postrzec niczego, skoro jest już martwy. Człowiek, pod wpływem różnych nastrojów czy pór, pozwala mieszkać w swoim umyśle pewnym myślom, czego nie uważałby za zbyt mądre, otrzeźwiony nieobecnością tego nastroju czy danej pory. To zdecydowanie działa na jego niekorzyść i niekorzyść pozostałych, których inaczej nigdy by nie skrzywdził. Dlatego, by prawidłowo myśleć, człowiek musi utrzymywać spokojną równowagę i nie zbaczać ku namiętnościom i chęci pozbawienia się potęgi umysłu, boskiego kapitału ofiarowanego każdej duszy.

* * *

Przekład: Agata Mrowińska, Tekst pierwotnie opublikowany na stronie sufickiej linii Otwartej Drogi.

O autorze

3 komentarze

 1. Gosia

  Odkąd dowiedziałam się jaka moc drzemie w myślach staram się unikać tych negatywnych. Wierzę, że myśl rodzi czyn, reakcję. Nie zawsze jest nam łatwo w życiu i wtedy od razu ciśnie się smutek, ocenianie lub obwiniane siebie ale każdy z nas przyszedł tu aby się uczyć i rozwijać, przynajmniej ja to tak widzę. Nie ma rozwoju bez treningu myśli, czy to na temat siebie czy innych i otaczającego nas świata. To co myślimy najpierw wypełnia nas samych, warto więc inwestować w swoje dobre myśli. Tak jak napisaliście myśl rodzi się z oddechu a potem rodzi się słowo, o ile fajniej i lepiej byłoby wysyłać w świat tylko te pozytywne a jeszcze lepiej zarażać nimi innych i pomagać w pozytywnym myśleniu. Ja kieruję się także zasadą: “Bądź taką kobietą, która poprawi koronę innej kobiecie, nie mówiąc światu, że się osunęła.” i z czasem widzę, że im więcej myślę na plus, nawet pomimo porażek i przeciwności, tym bogatsze duchowo staje się moje życie.
  Pozdrawiam
  Gosia

  Odpowiedz
  • Marzena

   Pozytywne myślenie jest bardzo ważna sztuka, zawiera mnóstwo pozytywnych emocji. Ja staram się uczyć pozytywnego myślenia jednak jest to ciężka sztuka, bo tak na prawdę w życiu najłatwiej jest myśleć negatywnie. Natomiast to dobre myśli i dobre emocje są bardzo ważne, to one kształtują nas i nasze emocje

   Odpowiedz
 2. Marzena

  Pozytywne myślenie w życiu bardzo pomaga, jest ono ważnym elementem kształtowania spokojnej duszy. Myśle jednak ze nauka pozytywnego myślenia jest bardzo trudna i wymaga ciągłego kształcenia . Ja w życiu od jakiegoś czasu próbuje uczyć się pozytywnego myślenia niestety mam wrażenie ze jest w żuciu mały diabełek który przynosi często negatywne myśli które przynoszą tylko nie pokój. Ważne jest aby trwać w swoich postanowieniach i silnej woli nauki .

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.