Wybierz stronę

B.K.S. Iyengar i jego joga

B.K.S. Iyengar i jego joga

B.K.S. Iyengar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie nauczycieli jogi. Praktykuje od ponad 70 lat. Jego metoda – „Joga Iyengara” jest prawdopodobnie najbardziej popularną na świecie, a na pewno w Polsce.

Gdy 14 grudnia 1918 roku przyszedł na świat w ubogiej rodzinie w miasteczku Bellur, nic nie wskazywało, że w przyszłości stanie się ikoną jogi – był niezwykle słabym i chorowitym dzieckiem, obiektem drwin ze strony swojego rodzeństwa i rówieśników. Jego wczesne dzieciństwo było właściwie pasmem chorób. Gdy miał 9 lat, zmarł jego ojciec, a sam chłopiec zamieszkał ze swoją starszą siostrą i jej mężem – T. Krishnamacharyą, którego znamy dziś jako „ojca współczesnej jogi”. To właśnie Śri Krishnamacharya, wybitny filozof, znawca jogi, ajurwedy i sanskrytu, dzięki korzystnemu splotowi okoliczności został nauczycielem Iyengara. Praktyka i asystowanie swojemu guru stały się punktem zwrotnym w życiu młodego chłopaka, który już kilka lat później trafił do Puny w południowych Indiach, by tam nauczać jogi. Po trudnych początkach w nowym miejscu, zdobywał coraz większe uznanie, nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również wśród adeptów jogi na całym świecie. Jego uczniami był np. słynny skrzypek Yehudi Menuhin, który spopularyzował nauczanie Iyengara w Europie.

Iyengar wypracował swoją metodę nauczania, charakteryzującą się bardzo mocną koncentracją na ustawieniu ciała. Jest też znany ze stosowania pomocy do praktyki asan, takich jak koce, paski, wałki i różnego rodzaju ławeczki. Niektóre z nich sam zaprojektował. Dla jego systemu charakterystyczny jest pogląd, że całą ośmiostopniową jogę Patańdżalego (o niej już przeczytacie u nas już wkrótce) można zawrzeć tylko w praktyce asan i pranajamy. Czyli, że np. medytacja może odbywać się nie w sposób klasyczny, a przez wykonywanie pozycji jogi. Nie jest to oczywiście zgodne z tradycyjnym widzeniem miejsca medytacji w praktyce jogi, tym niemniej takie rozumienie znalazło wielu naśladowców.

A co Wy sądzicie o B.K.S. Iyengarze i jego nauczaniu?

O autorze

1 komentarz

  1. józio

    Fajne brwi:)

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.