Wybierz stronę

Ajurwedyjskie oczyszczanie twarzy – Marta Lebre

Ajurwedyjskie oczyszczanie twarzy – Marta Lebre

Zgodnie z ajurwedą “Sekretem urody jest życie zgodnie z naszym prakriti”.

KROK 1:TWÓJ RODZAJ CERY WEDŁUG AJURWEDY

Zgodnie z ajurwedą “Sekretem urody jest życie zgodnie z naszym prakriti”. Każda/y z nas przychodzi na świat z jedyną, właściwą tylko sobie konfiguracją pięciu żywiołów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od ich układu określa się prakriti urodzeniowe. Przewaga elementów eteru i powietrza wskazuje na dominację doszy Vata, ogień i woda – na przewagę Pitty i wreszcie ziemia i woda na przewagę Kaphy. Najczęściej jest tak, że mamy prakriti mieszane: jedną dominującą doszę, drugą nieco słabszą i najmniej tej trzeciej. Dla przykładu: moje prakriti to Kapha – Pitta a więc najsilniejsze są we mnie żywioły ziemi i wody, mam też sporo ognia (zwłaszcza latem) a zdecydowanie najmniej eteru i powietrza. 
Ta konfiguracja pięciu żywiołów sporo rzeczy w naszym życiu determinuje, również w kwestiach urodowych. Każda z dosz ma np. tendencję do określonego typu cery (i miliona różnych innych właściwości). Sekretem jest więc poznanie siebie i swoich uwarunkowań i dobranie do nich odpowiedniej pielęgnacji, najczęściej zgodnie z prostą zasadą: “Podobne wzmacnia podobne a przeciwne równoważy”. Bywa też czasami tak, że wskutek stylu życia, specyfiki naszej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji odchodzimy od tego, co dla nas pierwotne, wrodzone i dokuczają nam różne “urodowe dolegliwości”. Ten stan w ajurwedzie określa się jako vikriti.
Tyle tytułem wstępu. Przeczytajcie teraz krótki opis cery/skóry każdej z trzech dosz i poszukajcie elementów dla Was charakterystycznych. Prawdopodobnie nie będzie tak, że któryś z opisów w 100% będzie Wam odpowiadał. Dlaczego? Bo jesteśmy jedyne/jedyni w swoim rodzaju i zapewne nikt jeszcze książki o naszym unikatowym prakriti nie napisał. Taka robocza autodiagnoza pomoże nam za to dobrać odpowiednie produkty do naszego rytuału oczyszczania twarzy. Tabelę poniżej zaczerpnęłam z książki Pratimy Raichur “Absolute beauty”:

VATA
Ma ciemniejszą karnację, “ładnie” się opala. Skóra vaty zazwyczaj potrzebuje nawilżenia, łatwo się przesusza, jest raczej szorstka i zimna w dotyku, bywa też matowa. Pory są drobne, ale ze wszystkich dosz to właśnie vata ma największą tendencję do zmarszczek.

PITTA
Pitta ma jasną karnację o odcieniu brzoskwiniowym lub miedzianym. Skóra jest ciepła w dotyku, błyszcząca, miękka. Ma cerę mieszaną (częsta tłusta strefa T) i/lub wrażliwą (na słońce, substancje chemiczne) z tendencją do trądziku i piegów i zaczerwienienia. Pory są średniej wielkości a skóra średniej grubości (coś pomiędzy vatą a kaphą).

KAPHA
Skóra kaphy jest miękka, dobrze napięta, grubsza oraz bardzo dobrze nawilżona. Kapha zazwyczaj ma jaśniejszą karnację albo jest wręcz blada i ma raczej powiększone pory. Skóra jest chłodna w dotyku, zazwyczaj równomiernie i szybko się opala. Może mocno się przetłuszczać. Mogą wystąpić wysięki, ropny trądzik lub opuchlizna.

KROK 2: JAK DOBRAĆ POSZCZEGÓLNE PRODUKTY I JAK PRZEPROWADZIĆ OCZYSZCZANIE?

Ziarneczkowe oczyszczanie twarzy jest bardzo prostym zabiegiem, mającym formę delikatnego peelingu. Przeprowadza się je bez problemu w warunkach domowych, łącząc w formie pasty zmielone wcześniej ziarna odpowiednich dla cery zbóż z konkretnym płynem. To jak rzadka/gęsta będzie pasta zależy od naszych indywidualnych preferencji i wrażliwości naszej cery. Zabieg ma na celu usunięcie nieczystości, jednocześnie nie podrażniając skóry jak większość sklepowych specyfików i nie wysuszając jak mydło. Jest też przy okazji zgodny z filozofią less waste (mniej odpadów), gdyż nie generuje żadnych odpadów poza stricte “kuchennymi”. 
Teraz gdy już określiliście wstępnie typ swojej cery, możecie dobrać odpowiednie produkty. Na początek przygody spróbujcie takiego oto nieskomplikowanego połączenia:

VATA: mączka migdałowa lub mączka owsiana (wystarczy zmielić orzechy lub płatki np. młynku do kawy) w połączeniu z mlekiem albo wodą różaną – najlepsza opcja dla cery suchej lub przesuszonej
PITTA: mączka owsiana lub besan (mąka z cieciorki) w połączeniu z wodą różaną (najlepsze dla cery wrażliwej i naczynkowej) lub wodą delikatnie zakwaszoną cytryną (dosłownie pare kropli; świetne dla cery trądzikowej)
KAPHA: mączka jęczmienna lub besan (mąka z cieciorki) w połączeniu z jogurtem lub wodą delikatnie zakwaszoną cytryną (pare kropli) – polecane do cery tłustej lub przetłuszczającej się

Co do proporcji ja sama stosuję mniej więcej równe objętościowo proporcje: 1 łyżeczkę mączki na 1 łyżeczkę płynu i taka ilość wystarcza mi na jednorazową aplikację, ale polecam po prostu poszukać takiej, która dla Was będzie idealna.

KROK 3 ZASADY BHP

Bardzo ważne zasady BHP oczyszczania:
– jeśli stosujemy ziarna mielimy je na bardzo drobną mąkę
– peeling wykonujemy dokładnie i delikatnie, nie trzemy na siłę
– po oczyszczaniu tonizujemy twarz (można użyć np. wody różanej, naturalnego hydrolatu, toniku octowego, ewentualnie naparu z ziół korzystnych dla naszej cery) i nawilżamy np. olejem lub ulubionym kremem
– żeby nie zapychać sobie odpływu polecam włożenie do zlewu miski, z której potem wylejemy pozostały płyn np. do toalety 
– fajnie się sprawdza zabezpieczenie włosów w jakiś sposób, np. opaską, spinką, etc.

KROK 4. TESTOWANIE 

 Czas przekuć teorię na praktykę. Śmiało 😉 Tylko dając mu szansę możecie sprawdzić czy tego typu oczyszczanie jest dla Was korzystne. .U mnie bardzo dobrze sprawdza się zmieszana w równych proporcjach pełnoziarnista mąka pszenna z młodym jęczmieniem z dodatkiem  mieszanki ajurwedyjskich przypraw (zmielonych w domu) zalecanych do cery trądzikowej : kurkumę, kumin i gałkę muszkatołową. Do stworzenia pasty używam zamiast cytryny domowego toniku octowego na moim własnym occie różanym (róża jest dobra na lato dla pitty) z paroma kroplami olejku eterycznego z mięty lub szałwi. Moje kombo sprawdza się przy niepodrażnionej cerze kapha-pitta z tendencją do wodnistego trądziku, raczej tłustej, potrzebującej dogłębnego oczyszczania i łaknącej efektu ściągającego. 

KROK 5. JAK UDOSKONALIĆ MIESZANKĘ DO OCZYSZCZANIA?

Kto ma duszę minimalisty, temu wystarczy prosty zestaw mączka plus dajmy na to woda różana. Wiem jednak, że wiele osób lubi sobie poeksperymentować z ziołami i dodatkami. Przedstawiam Wam przegląd mieszanek rekomendowanych dla poszczególnych typów skóry przez autorów specjalistycznej literatury: Melanie Sachs, Pratimę Raichur i Partapa Chauhana. Uwaga: wszystkie zioła i twarde z natury dodatki powinny być bardzo dokładnie zmielone, najlepiej przed samą aplikacją.

Dla VATY albo osób z przesuszającą się skórą (prakriti lub vikriti Vata) poleca się często dodanie do mleka odrobinki miodu albo drobno zmielonego cukru albo wręcz zastąpienie mleka śmietaną zakwaszoną dosłownie kroplą soku z cytryny. Wśród zalecanych ziół pojawiają się ashwagandha, sproszkowana na pył skórka cytrynowa, koper włoski, haritaki, lotos, jaśmin, róża albo tulsi.

Dla PITTY albo osób z cerą wrażliwą (np. naczynkową)/mieszaną bądź trądzikową (prakriti lub vikriti Pitta) zaleca się głównie dodatek sproszkowanego białego drzewa sandałowego do mączki a do płynu soku albo żelu aloesowego. Przy silnie podrażnionej albo ekstremalnie wrażliwej skórze można spróbować mycia buzi tylko śmietanką dobrej jakości. Z ziół zalecanych do pielęgnacji cery pitta najczęściej powtarzają się amalaki, koper włoski, lotos, mandżista, neem, kurkuma i kolendra.

Dla KAPHY albo osób z przetłuszczającą się skórą lub mokrym trądzikiem (prakriti lub vikriti ) proponuje się w literaturze dodanie do podstawowego zestawu odrobiny glinki multani mitti (tzw. ziemi fulerskiej), mączki jęczmiennej lub jogurtu. Z ziół sugeruje się użycie ziół takich jak aloes, ashwagandha, bibhitaki, skórka z cytryny, haritaki, kurkuma, neem czy eukaliptus. Moim własnym patentem jest zastąpienie wody zakwaszonej sokiem z cytryny wodą z domowym, niepasteryzowanym octem w proporcji od 10:1 do 4:1 (ta pierwsza wartość to woda).

A tym, którzy wolą korzystać z lokalnych ziół przedstawiam listę lokalnych zamienników ziół ajurwedyjskich:

?VATA – siemię lniane, korzeń żywokostu, rumianek, lawenda, cynamon, tatarak, koper włoski, róża

?PITTA – mięta, kolendra, kumin (kmin rzymski), róża, koper włoski, wrotycz, rumianek, lawenda

?KAPHA – szałwia, rozmaryn, krwawnik, kozieradka, kurkuma, cynamon, jałowiec, gałka muszkatołowa

Te zioła i przyprawy możecie dodawać do mączek, zawsze w sproszkowanej formie (bez grudek!) i raczej w niewielkiej ilości (szczyptę).

KROK 6. PRAKTYCZNE TIPY NA PRZYSZŁOŚĆ 

Pierwszy krok we wprowadzaniu nowych nawyków jest bardzo ważny, wręcz kluczowy: bez niego w ogóle nie ma zabawy 🙂 Jak mawia mój nauczyciel, medytacja działa wtedy, gdy się ją praktykuje i to samo dotyczy naturalnej pielęgnacji. To, co jedynie w głowie, na papierze czy w sieci, nie przekłada się bezpośrednio na pozytywne zmiany w rzeczywistości. Innymi słowy, możecie być przekonani o skuteczności oczyszczania, ale to jest zdecydowanie za mało, żeby na co dzień korzystać z jego zalet. Co więc zrobić, żeby utrzymać jakiś dobry nawyk, który przetestowałyśmy i wiemy, że nam służy np. ajurwedyjskie oczyszczanie twarzy? Poniżej pare wskazówek opracowanych na bazie moich doświadczeń:

?- Uproście zabieg tak, żeby zajmował jak najmniej czasu.

Wiadomo jak sytuacja wygląda w większości domów wczesnym rankiem: pośpiech, stres, mnóstwo rzeczy do zrobienia. Ajurwedyjska rutyna dnia (dinacharya) wydaje się niedoścignionym ideałem. Zawsze można wstać wcześniej, ale wiadomo, że nie do wszystkich to przemawia i nie dla wszystkich też będzie dobre. Na pewno warto przygotować sobie wcześniej taki podręczny mini zestaw do oczyszczania: pojemniczek z odzysku na mąkę albo zmielone ziarna z ewentualnymi sypkimi dodatkami ziołowymi i woda różana/hydrolat pod ręką. Jeśli używamy nabiału lub zakwaszamy cytrynką no to będzie trzeba każdorazowo skoczyć do lodówki po produkty, ale to zajmuje dosłownie sekundę. 


?  Wybierzcie częstotliwość, która najbardziej Wam odpowiada.


Generalnie oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie w ajurwedzie zaleca się przeprowadzać dwa razy dziennie. Ewentualnie przy cerze mocno wysuszonej i z drobnymi porami albo mocno podrażnionej/ultra wrażliwej można ograniczyć do jednej aplikacji dziennie. Czytasz to i myślisz sobie: chyba w Twoich snach! W porządku, może w takim razie co dwa albo trzy dni? Może raz na tydzień? Wybierzcie taką częstotliwość, która jest dla Was osiągalna i Wam służy i postarajcie się ją utrzymać. Znawcy mówią, że po 40 dniach nawyk powinien się utrwalić i powinno być łatwiej. I jeszcze mówią, że lepszy rydz niż nic 🙂

                  ? Nie frustrujcie się “porażkami”.


Zapomniało Wam się? Nie macie dziś czasu lub ochoty? Jesteście w podróży i przeprowadzenie zabiegu jest kłopotliwe? Nie ma sprawy, nie rezygnujcie bo coś nie wyszło! Po prostu wróćcie do swojego rytuału gdy już będzie na to przestrzeń.


?Bądźcie uważni i elastyczni.


Modyfikujcie swój rytuał w zależności od potrzeb skóry, które w zależności od diety, pielęgnacji i pory roku mogą się zmieniać. Jeśli  skóra  na to pozwala, eksperymentujcie z różnymi konfiguracjami płynów i mieszanek, oczywiście dostosowanymi do typu cery. Im więcej wiecie o swojej skórze i im uważniej ją obserwujecie, tym łatwiej będzie o nią zadbać. Oczyszczający efekt wow, niekiedy zmniejsza się po paru tygodniach stosowania i wtedy warto wprowadzać rozsądne modyfikacje. Np. pitta, która od zawsze kocha zestaw mąka owsiana z wodą różaną latem może spróbować besanu z sokiem z aloesu i dodatkiem olejku z mięty pieprzowej. Inny przykład, zaczerpnięty z komentarzy: skóra zazwyczaj tłusta nagle pod wpływem jakiś czynników mocno się wysuszyła. Dodajcie wtedy do pasty czyszczącej odrobinkę miodu albo zamieńcie przynajmniej na jakiś czas wodę z cytryną na mleko/wodę różaną. Coś nieładnego wyskoczyło? Dorzućcie szczyptę kurkumy. Opcji jest co niemiara.

O autorze

Marta Lebre

Konsultantka ajurwedy, pasjonatka zielarstwa i kosmetyki naturalnej. Zwolenniczka naturalnej pielęgnacji. Tworzy własne, zgodne z duchem ajurwedy receptury kosmetyczne. Obecnie w trakcie kursu nauczycielskiego z vinyasa kramy jogi u Agnieszki i Macieja Wielobób. Strona www.:martalebre.com Fb: Fb.com/NaturasanaMartaLebre

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.