Siawa jatra – relaksująca podróż po swoim ciele
Siawa jatra to technika relaksacji. Niby nic nadzwyczajnego, polega na przenoszeniu uwagi po określonych punktach w ciele. O tej technice pisze Swami Rama w tomie drugim „Drogi ognia i światła”. To 61 punktów w ciele, po których kolejno prowadzisz swoją uwagę.
Wykonanie:
Kładziesz się wygodnie na plecach w siawasanie. Pod głowę połóż małą poduszkę, aby nie odczuwać nieprzyjemnego nacisku głowy do podłoża. Delikatnie zamknij oczy, rozluźnij usta i język. Przenieś uwagę do ciała i odczuj kontakt ciała z podłogą. Wsłuchaj się w oddech, uczyń go płynnym z łagodnymi przejściami z wdechu do wydechu, aby pojawiło się uczucie zlania jednego z drugim.
Następnie prowadzisz uwagę kolejno po określonych miejscach w ciele z intencją ich rozluźnienia:
1 – punkt między brwiami; 2 – gardło; 3 – prawy staw barkowy; 4 – prawy łokieć; 5 – prawy nadgarstek; 6 – czubek kciuka; 7 – wskazujący; 8 – środkowy; 9 – serdeczny; 10 – mały; 11 – nadgarstek; 12 – łokieć; 13 – staw barkowy; 14 – ośrodek gardła; 15 – lewy staw barkowy; 16 – lewy łokieć; 17 – lewy nadgarstek; 18 – czubek kciuka lewej dłoni; 19 – palca wskazującego; 20 – środkowego; 21 – serdecznego; 22 – małego; 23 – nadgarstek lewej ręki; 24 – lewy łokieć; 25 – lewy staw barkowy; 26 – ośrodek gardła; 27 – ośrodek serca (punkt między piersiami); 28 – prawy sutek; 29 – ośrodek serca; 30 – lewy sutek; 31 – ośrodek serca; 32 – pępek; 33 – kość łonowa; 34 – prawy staw biodrowy; 35 – prawe kolano; 36 – kostki prawej stopy, 37 – czubek dużego palca prawej stopy i kolejno 38, 39, 40, 41 – mały paluszek; 42 – kostki; 43 – kolano; 44 – prawe biodro; 45 – kość łonowa; 46 – lewy staw biodrowy; 47 – lewe kolano; 48 – kostki; 49, 50, 51, 52, 53 – kolejno palce lewej stopy od dużego; 54 – kostki; 55 – lewe kolano; 56 – lewe biodro; 57 – podbrzusze; 58 – pępek; 59 – ośrodek serca; 60 – ośrodek gardła; 61 – punkt między brwiami.
Ponownie przenieś uwagę na oddech. Wyjdź z pozycji.
Uwagi:
Poleca się wykonywać tą technikę na podłodze – gdy nie jest zbyt wygodnie, trudniej zapaść w sen. Łóżko nie jest dobrym miejscem, nie tylko dlatego, że jest wygodne, ale umysł kojarzy je ze snem, a technika ta nie ma służyć do wywołania snu, a świadomego rozluźnieniu całego ciała.
Dla uzyskania lepszego efektu siawa jatry poleca się najpierw nauczyć się lokalizacji punktów odliczając od 1 do 61 poprzez delikatne dotykanie tych miejsc w ciele środkowym palcem prawej ręki (jedynie punkty od 3 do 13 środkowym palcem lewej ręki). To ćwiczenie można wykonywać w dowolnej pozycji (proponuję siedzącą), tak aby mieć dostęp do każdego z punktów. Kiedy zapamięta się kolejność miejsc, można rozpocząć praktykę siawa jatry. To odliczanie ma ułatwić przenoszenie uwagi w konkretne miejsca oraz ich rozluźnienie.
Technika relaksacji siawa jatra wydawała mi się banalna i nie warta specjalnej uwagi, dobra jako alternatywa, jeśli nie ma się pomysłu na rozluźnienie w siawasanie. Będąc jednak w indyjskim aśramie Sadhana Mandir, miałam okazję regularnie uczestniczyć w prowadzonej przez mojego nauczyciela relaksacji za pomocą 61 punktów. Doceniłam tę praktykę odkrywając jej niezwykłość w swojej prostocie.
Siawa jatra oznacza podróż po ciele i dobrze poprowadzona staje się niezwykłą podróżą, a każdy punkt magicznym przystankiem.
Prowadzi się uwagę po 61 punktach, do niektórych prowadzisz uwagę tylko raz a do niektórych wracasz kilkakrotnie, za każdym razem zgłębiając odczucie rozluźnienia.
Najlepiej doświadczyć tą technikę odpowiednio poprowadzoną przez osobę znającą siawa jatrę. Odpowiednia intonacja głosu w konkretnych punktach pozwala na głębsze rozluźnienie, ale też utrzymuje uwagę i wytrąca ze stanu zapadania w sen ułatwiając utrzymanie świadomości przez całą „podróż”.
Siawa jatra jest całościową praktyką, którą można wykorzystywać do rozluźnienia ciała, bez zapadania w sen. Dobrze wykonana pozwala na rozluźnienie i relaks całego ciała. Sama wykorzystuję 61 punktów jako etap wprowadzający do joga nidry, gdzie siawa jatra staje się integralną częścią tej niezwykłej praktyki, jaką jest jogiczny sen.
Gorąco polecam.
Najnowsze komentarze