Wybierz stronę

Czym jest yin joga? – Sylwia Bogumił

Czym jest yin joga? – Sylwia Bogumił

Yin i yang

Koncepcja „yin i yang” – dwóch przeciwstawnych, a równocześnie uzupełniających się sił – pochodzi z filozofii chińskiej i swoją tradycją sięga wiele wieków wstecz. Co ciekawe – tę koncepcję można odnieść w jogi do własnej codziennej praktyki. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się: czy wasza praktyka jogi ma cechy yin czy yang?

Yang – jest reprezentowane przez słońce; charakteryzuje się aktywnością, ciepłem, i symbolizuje męskość. Tkankami yang są mięśnie.
Yin – to symbol kobiecości, reprezentowany przez księżyc, bierność, zimno. W ciele tkankami yin są ścięgna, stawy, więzadła.

Jak już powiedziałam wcześniej yin i yang uzupełniają się i jedno nie istnieje bez drugiego. Jeśli pijesz herbatę i jest ona ciepła – yang, to jej ciepło odczuwa się poprzez kontrast do zimnego yin – czyli inaczej mówiąc, nie poczulibyśmy ciepła yang, gdyby nie zimno yin. To właśnie reprezentuje kropka w symbolu yin/yang. Dla zachowania równowagi, yin może stać się yang i na odwrót.

Obecna praktyka jogi w większości charakteryzuje się siłą yang. Jest dynamiczna i skierowana na ćwiczenie mięśniowej części ciała – czyli właśnie “tkanki yang”. Natomiast dla zachowania równowagi, nasze ciało potrzebuje również praktyki yin  – czyli ćwiczenia ścięgien i więzadeł. I tutaj właśnie przechodzimy do charakterystyki yin yogi.

Jak działa yin joga?

Kiedy wybieramy się na zajęcia jogi, głównym powodem jest zazwyczaj poprawia zdrowia fizycznego i psychicznego, poprawa kondycji, relaks. Cel ćwiczenia jogi “yin”  może być dokładnie taki sam, jedyną różnicą będzie tutaj sposób wykonania ćwiczeń i jej działanie. Tak jak już wspomniałam, joga yin, będzie ćwiczyła, w uproszczeniu “głębsze” tkanki ciała. Jako że mówimy tutaj o ćwiczeniu tkanek takich jak stawy, musimy robić to bardzo ostrożnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. I tutaj kolejny raz powróćmy do dualizmu yin i yang. Pamiętajcie, że to nie sama joga ma charakter yin i yang, a sposób jej wykonywania, stąd bierze się wyjątkowość jogi yin – będzie ona charakteryzowała się typowymi ruchami yin – które są powolne, bierne, utrzymywane długo.

W ćwiczeniach obowiązuje zasada, że siłą yang działamy na tkanki yang, a siłą yin działamy na tkanki yin i nie należy mieszać tej pracy, ponieważ mogłoby to skutkować kontuzjami. Szkodliwe również może być ograniczenie się do tylko jednego rodzaju praktyki. Tak jak nasze ciało potrzebuje regeneracji po silnym wysiłku fizycznym, tak również nie będzie funkcjonowało dobrze bez praktyki energetyzującej, dlatego też najważniejsze, to zachować równowagę i proporcję w doborze ćwiczeń czy też sposobu praktyki.

Jak i kiedy ćwiczyć yin jogę?

W yin jodze ważny jest sposób wykonywania asan, który jest statyczny, przez co w przeciwieństwie do jogi yang, nie potrzebuje on tak wielu asan. W jodze yin stosuje się tylko 36 pozycji (nie licząc modyfikacji). Są one łączone w sekwencje, z określonymi przejściami pomiędzy nimi. Tak jak inne style jogi, yin joga posiada pewne zasady, według których powinna być tworzona sekwencja.

Yin jogę powinno się ćwiczyć, kiedy mięśnie są nierozgrzane. Dzięki temu nie będą zabierały nacisku tkankom głębszym, czyli w tym przypadku ścięgnom i więzadłom. Rozgrzane mięśnie, są bardziej elastyczne, co powoduje, że przejmują one całą pracę, blokując dostęp do innych tkanek. Skoro potrzebujemy, aby nasze mięśnie były nierozgrzane, warto rozważyć praktykę poranną, przed praktyką yang. Praktyka wieczorna też ma wiele zalet, ponieważ pozwala uwolnić umysł od napięć, uspokoić i zapewnić głębszy sen, i może być traktowana jako rodzaj medytacji. Warto jednak podkreślić, że nie należy wykonywać praktyki yin zaraz po praktyce yang.

Praktyka yin jogi jest szczególnie polecana w okresie wiosennym i letnim, kiedy dominuje energia słońca, yang. Praktyka yin, jako praktyka spokojna i w pewnym stopniu wychładzająca, zapewni równowagę i relaks w spokoje dni.

Na co dzień, warto sięgnąć po yin jogę, kiedy czujecie się pobudzeni, zestresowani i zmęczeni, tak fizycznie, jak i psychicznie, ponieważ praktyka ta ma głębokie właściwości relaksujące. Działa kojąco na przytłoczony codziennymi zadaniami umysł.

Z drugiej strony, należy uważać z praktyką yin, kiedy organizm jest wychłodzony, ponieważ może to pogłębić ten stan.
Co ciekawe, praktyka yin jest polecana kobietom w trakcie menstruacji, aby ulżyć w dolegliwościach bólowych, ale też pomóc w zachowaniu energii, jest to o tyle interesujące, o ile niektóre systemu jogi, jak na przykład ashtanga nie zaleca praktyki w trakcie miesiączki.

Przeciwwskazania

Chociaż yin joga jest praktyką niezwykle delikatną i leczniczą, to pamiętajcie, że jednak są to ćwiczenia fizyczne i ich wykonywanie należy skonsultować z lekarzem w szczególności w przypadkach takich jak:

  • ciąża,
  • urazy stawów,
  • niedawno przebyte operacje,
  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • choroby układu krążenia (wysokie ciśnienie).

Źródła:
Clark B. (2016), Yin Joga. Najspokojniejszy trening świata
Clark B (2016), Your Body, Your Yoga

O autorze

Sylwia Bogumił

Jogę zaczęłam praktykować jeszcze w liceum i do dzisiaj jest moją ogromną pasją. Praktykuję i uczę w stylu vinyasa, a całkiem niedawno odkryłam magię ashtanga jogi i jestem pewma, że zostanie ona ze mną na dłużej. Na co dzień prowadzę zajęcia w Krakowie i studiuję psychologię. Jestem miłośniczką języków obcych i książek, co pochłania większość mojego czasu. W wolnych chwilach prowadzę bloga: https://www.yoganerd.pl/ Strona na fb: @jogazsylwia (YogaNerd)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.