Jak przygotować się do medytacji. Olga Szkonter
Coraz częściej mówi się o tym, jakie wspaniałe efekty daje medytacja. Może zastanawialiście się kiedyś jak należy się do tego przygotować? Przybliżamy Wam opis pełnego procesu przygotowującego do medytacji.
Ciało powinno być oczyszczone. W tradycji jogi zwraca się także uwagę, żeby mieć opróżnione jelita i pęcherz. Nie należy być przejedzonym, ale także stan dojmującego głodu nie będzie dobry. Będzie dużo łatwiej, jeśli Wasza uwaga nie będzie co chwilę rozpraszana wrażeniami z żołądka…
Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy cały nasz styl życia sprzyja medytacyjnemu stanowi, w jodze osiągamy taki stan poprzez praktyki dyscypliny wewnętrznej i społecznej. Niektórzy zalecają, żeby przed całym rozpoczęciem procesu prowadzącego do medytacji dać sobie krótką chwilę na zatrzymanie się, kontemplację, obserwację oddechu. A teraz krok po kroku.
- Praktyka asan
Ciało w medytacji musi być rozluźnione, dlatego zalecana jest wcześniejsza praktyka asan (pozycji jogi). Pozycje jogi i ich proste sekwencje, wykonywane w synchronizacji z oddechem, pomogą Wam pozbyć się napięć, które gromadzimy w ciele. Ukierunkowana praca pomoże nam także przygotować się do siedzenia w jednej pozycji bez ruchu przez dłuższy czas. Kto z Was próbował tej sztuki, zapewne się przekonał, że trwanie nieruchomo nawet przez 5 minut jest na początku nie lada wyzwaniem. Im bardziej będziecie rozluźnieni w ogóle, tym mniej czasu będziecie musieli poświęcać ćwiczeniom przed medytacją.
- Relaks i obserwacja
Po wykonaniu asan, przejdźcie do relaksacji. Ułóżcie się w wygodnej pozycji, zadbajcie o to, żeby było Wam ciepło, bo wychłodzone od leżenia bez ruchu ciało nie chce się łatwo rozluźniać. Możecie stosować różne metody relaksu, choć najbliższy doskonałości jest relaks bez stosowania technik. Obserwujcie wrażenia z ciała, stan oddechu i stan umysłu, zwracajcie też uwagę na zmiany zachodzące w obrębie tych trzech aspektów. Pozostawanie w stanie relaksu, w pozycji obserwatora, przygotowuje do medytacji, ponieważ uczy nieprzywiązywania się do pojawiających się wtedy – i często przeszkadzających nam – wrażeń.
- Pranajama
Pranajamę część z Was, może kojarzy z pewnymi ćwiczeniami oddechowymi. Jest ona jednak w rzeczywistości czymś więcej niż tylko regulowaniem oddechu – jest to swoista koncentracja na oddechu, co czyni ją już przedsmakiem medytacji. Technik pranajamy jest bardzo dużo. Prostym ćwiczeniem może być dla Was wykonywanie świadomych oddechów, śledząc ich ruch od nozdrzy w stronę płuc i z powrotem. Wprowadźcie krótkie, komfortowe zatrzymania, przynajmniej po wdechu. Obserwujcie wrażenia, które się przy tym pojawiają. Po pranajamie, oddech powinien być jednolity, miękki i głęboki, a umysł skoncentrowany i spokojny.
Po rozluźnieniu ciała w asanach i relaksie, po ćwiczeniach oddechowo-koncentracyjnych, jesteście już w pełni przygotowani do medytacji.
- Koncentracja/ medytacja
Koncentracja to stan, w którym ogniskujecie uwagę w określonym miejscu i staracie się ją utrzymać. Przedmioty koncentracji mogą być różne: może to być miejsce w ciele np. pępek, okolica serca, punkt między brwiami lub np. czubek nosa, może to być mantra, dźwięk, myśl. Bardzo ciężko stwierdzić, w którym momencie koncentracja przechodzi w medytację, dlatego niektórzy stosują te dwa terminy zamiennie. Jeśli pojawiają się wrażenia, które Was rozpraszają, nie zrażając się powracajcie ciągle do punktu koncentracji. Nie frustrujcie się, jeśli na początku będzie ciężko utrzymać uwagę w jednym miejscu. Z czasem będzie prościej. Starajcie się też wtedy nieco wydłużać czas zostawania w medytacji (spokojnie możecie tutaj wykorzystać budzik). Jeśli nie wiecie jaki punkt koncentracji wybrać lub chcielibyście dostać konkretną, wybraną dla Was praktykę, albo po prostu macie jeszcze jakieś wątpliwości, poproście o pomoc doświadczonego nauczyciela jogi lub medytacji.
Uwaga! Model, który Wam przedstawiamy jest pewnym wzorem. Etapy poprzedzające medytację nie muszą trwać długo. Możecie np. najpierw zrobić tylko kilka powitań słońca, później spędzić kilka minut w relaksie i wykonać np. 6-8 powtórzeń wybranej pranajamy. Wtedy łatwiej wejdziecie w medytacyjny stan. Jeśli jednak cierpicie na brak czasu, warto usiąść do koncentracji nawet bez ćwiczeń, np. rano albo tuż przed snem. Utrzymujcie uwagę na wybranym punkcie choćby przez 5 minut, ale regularnie. Już taka nie bardzo wymagająca praktyka przyniesie efekty! Polecamy Wam spróbować! Powodzenia! 🙂
– –
Olga Szkonter – jest redaktorką naczelną portalu joga ABC, członkinią redakcji portalu Jogasutry.pl. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie oraz w Nowohuckiej Akademii Seniora.
Najnowsze komentarze