Nasz partonat: Agnieszka i Maciej Wielobób "Ajurweda w praktyce"
Miło nam poinformować, że portal JogaSutry.pl objął patronatem książkę Agnieszki i Macieja Wielobobów pt. Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia. Książka będzie już w sprzedaży od poniedziałku 8 września, a póki co można ją kupić w przedsprzedaży odrobinę taniej. Jeśli chcesz kupić książkę, czy to przed czy po premierze, kliknij tutaj.
Autorka książki, Agnieszka Wielobób, wyjaśnia cel, jaki jej przyświecał w trakcie pisaniu książki: “Pisząc tę książkę miałam nadzieję, że uda mi się stworzyć materiał, który w prosty, rozsądny i użyteczny sposób wprowadzi do zasad ajurwedy. Że potencjalny czytelnik zrozumie założenia tej starożytnej sztuki leczenia i dostrzeże, że wprowadzenie wielu z nich w życie jest stosunkowo proste i nie wymaga tak wielkich wyrzeczeń, jak mu pierwotnie się wydawało.”
Agnieszka we wpisie na swoim blogu wyjaśnia też, co znajdziemy w środku książki:
“W pierwszej części książki („Teoria”) wyjaśniamy (z Maćkiem) kontekst tradycji indyjskiej, jak również opisujemy historię ajurwedy. Staramy się zdefiniować czym jest ajurweda, pokazać różne jej odcienie znaczeniowe. Ponadto próbujemy wytłumaczyć czy i jak ta wiedza może być przydatna dla współczesnego człowieka Zachodu. Następnie przechodzimy do wyjaśnienia kluczowych koncepcji ajurwedy takich jak 5 żywiołów, 3 dosze, 3 guny, 20 właściwości oraz 6 smaków. Tłumaczymy również na czym polega różnica między prakriti i vrikriti oraz prakriti i doszą. (…)
Opisujemy również wszystkie podstawowe konstytucje psychofizyczne (prakriti) oraz zaburzenia dosz. Skupiamy się na tym, co zrobić by przywrócić równowagę przy zaburzeniu poszczególnych dosz. Pomagamy także odkryć swoje prakriti, przedstawiając prosty kwestionariusz do wypełnienia. Wprowadzamy również do koncepcji leczenia przez wzmacnianie i wzmaganie jakiegoś czynnika (brahmana) i przez redukcję (langhana) oraz do ajurwedyjskiej nauki o 7 dhatus (tkankach ciała). Zwracamy także uwagę na aspekt dostosowywania się do zachodzących przemian (parinama).
Druga część jest bardziej skoncentrowana na praktyce. Zaczynamy od rozważań na temat diagnozy. Można tu przeczytać o tym, czym jest choroba, jak dochodzi do jej powstania oraz przy pomocy jakich narzędzi ją wyleczyć. Omawiamy tutaj tzw. trzy filary ajurwedy i trzy środki diagnozy. Z trzech środków diagnozy wynikają sposoby diagnozowania, które – łącznie z badaniem z pulsu – przedstawiamy w książce. Zwracamy także uwagę na co warto zwracać uwagę w procesie diagnozowania (…).
Skupiamy się również na procesie terapii. Bardzo szczegółowo omawiamy leczenie dietą. Opisujemy czym w ajurwedzie jest agni i rozważamy wpływ pożywienia na nastawienie naszego umysłu. Podajemy nie tylko ogólne zalecenia żywieniowe, ale i bardzo obszerne wskazówki dla równoważenia poszczególnych dosz (i produkty żywieniowe, które wspomagają ten proces). Przedstawiamy także obszerne tabele, w których przyporządkowujemy produkty poszczególnym ajurwedyjskim smakom (kto z zainteresowanych ajurwedą na początku swojej drogi nie głowił się jakie produkty mają smak cierpki?), jak również rozpisujemy które produkty są rozgrzewające i wychładzające.
Wprowadzamy także do leczenia za pomocą ziół, asan jogi, masażu i dotyku, jak również sygnalizujemy terapeutyczny potencjał pranajamy (ćwiczeń oddechowo-koncentracyjnych) i medytacji.
Książka zawiera także obszerną sekcję z materiałami dodatkowymi, która obejmuje kwestionariusz diagnostyczny, kilka prostych przepisów (niektórych z nich nie ma na blogu), 2 pranajamy i przykładowe ćwiczenia jogi. Wśród materiałów dodatkowych znajdziecie też tabelę, która pokazuje jak poszczególne smaki wiążą się z żywiołami, które dosze wzmagają, a które równoważą, jakie mają właściwości, viryę i vipakę.”
Koniecznie polubcie facebookową stronę książki, gdzie autorzy udostępniają interesujące materiały i informacje.
Najnowsze komentarze