Wybierz stronę

Nowe wydanie Jogasutr w tłumaczeniu Leona Cyborana

Nowe wydanie Jogasutr w tłumaczeniu Leona Cyborana

jogasutry cyboranJogasutry i Jogabhaszja to dwa najważniejsze teksty jogi klasycznej, podstawa filozoficznego przesłania tego, czym w ogóle jest joga. Najstarszy zachowany traktat jogi to trudna, ale niezbędna lektura dla każdej osoby zainteresowanej jogą. W książce “Jogasutry i Jogabhaszja. Klasyczna joga indyjska”, nowym wydaniu znanego wielu osobom przekładu Leona Cyborana, poza tłumaczeniem oryginalnych tekstów sanskryckich, czytelnicy znajdą również obszerny komentarz Leona Cyborana, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie filozofii jogi.

Jogasutry to najstarszy zachowany traktat o filozofii jogi, podstawa i źródło wszystkich późniejszych tekstów na temat wyższego stanu świadomości, nirwany. Znajomość traktatu, jako ważnego źródła kulturowego umożliwia zrozumienie sensu filozofii jogi i praktyk jogicznych. Lektura tekstów sprawi, że jaśniejsze staną się powiązania między światem i pojedynczą duszą, praktyką i kształtowaniem świadomości.

Książka “Jogasutry i Jogabhaszja. Klasyczna joga indyjska”, odsłaniająca przed czytelnikiem tajemnice filozofii jogi, to przede wszystkim tłumaczenie oryginalnych tekstów Jogasutr oraz Jogabhaszji (komentarz Wjasy do Jogasutr). Dodatkowo publikacja została uzupełniona o słownik, który uwzględnia wszystkie istotne terminy stosowane również w praktyce jogi. Nieocenioną częścią książki jest obszerny komentarz do traktatu, przedstawienie i wprowadzenie do filozofii Jogasutr przygotowane przez Leona Cyborana.

Będziemy starali się niedługo umieścić recenzję nowego edycji. A póki co bardzo się z niej cieszymy. A książkę możecie kupić np. w księgarni internetowej PWN tutaj.

***
Leon Cyboran (1928-1977) wybitny polski indolog. Ukończył ekonomię i filozofię (ze specjalnością z psychologii) we Wrocławiu oraz indologię w Warszawie. W 1972 roku rozpoczął pracę dydaktyczną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego), a w 1973 roku także na KUL w Lublinie. Na obu uczelniach prowadził wykłady i seminaria, na których analizowane były oryginalne teksty filozofii indyjskiej w sanskrycie. Tragiczne wydarzenia z 3 czerwca 1977 roku (został potrącony przez samochód i zmarł 3 dni później) przerwały jego obiecującą karierę naukową i nie pozwoliły mu dokończyć pracy nad wieloma publikacjami z dziedziny indyjskiej filozofii.

O autorze

Trackbacki/Pingbacki

  1. Joga z różnych punktów widzenia. Leon Cyboran - […] Wydawnictwo PWN wydało właśnie drugie wydanie książki Leona Cyborana pt. „Klasyczna joga indyjska”, będącej tłumaczeniem Jogasutr i Jogabhaszji. Jeśli…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.