Refleksje o "Medytacji w życiu codziennym" Macieja Wieloboba. Mirosław Steblik
Pozwolę sobie nietypowo zacząć od podsumowania, ponieważ wyznaczy ono ramy moich dalszych refleksji o książce. Otóż lektura książki Macieja Wieloboba jest dla mnie niczym medytacja – ma działanie transformujące, budzi osobiste doświadczenie oraz znacząco pomaga na drodze oduczania się w trakcie zaledwie kilku godzin czytania w pełnej koncentracji.
Książka zatytułowana „Medytacja w życiu codziennym” jest tak naprawdę opisem bogatego i inspirującego świata sufizmu uniwersalnego, w którym medytacja zajmuje kluczowe miejsce. Materiał został trafnie podzielony przez autora na cztery części, z których po kolei poznajemy bogatą tradycję indyjskiego sufizmu uniwersalnego „od podszewki”, na podstawie konkretnych przykładów i praktyk tej szkoły. Całość została poprzedzona wstępem napisanym przez murszida Karimbakhsha H.J Witteveena, lidera International Sufi Movement i nauczyciela Macieja Wieloboba oraz słowem od autora, w którym Maciej pisze o celach książki: pierwszy to przedstawienie szerokiego spektrum metod, technik, koncepcji, które występują na gruncie sufizmu, a drugi to przedstawienie różnych gałęzi, sufickiego przesłania i poszczególnych praktyk w uporządkowany sposób. Oba moim zdaniem w pełni zrealizowane.
I tak pierwsza część pt „Teoria” wyjaśnia nam sedno samego procesu medytacyjnego, przybliża nam historię sufizmu uniwersalnego oraz wielkiego mistyka indyjskiego Hazrata Inayata Khana, który zapoznał Zachód z tym przesłaniem, nazywa etapy na ścieżce poszukującego Prawdy, podkreśla relację nauczyciel-uczeń. Całe to wprowadzenie teoretyczne napisane jest klarownie, językiem dostępnym dla każdego, bez zbędnego detalizowania lub hermetycznego słownictwa.
Rozdział drugi jest konkretnym scharakteryzowaniem poszczególnych gałęzi sufizmu uniwersalnego. Maciej pokazuje jak bogata jest praktyka w ramach tej linii mistycznej, nie skupiając się tylko na medytacji sensu stricto i innych praktykach szkoły ezoterycznej (wewnętrznej), ale również dostarcza informacji na temat Universal Worship – ceremonii, w której udział może wziąć każdy, a której głównym celem jest przesłanie tolerancji wobec wszystkich religii. Pisze też o medytacji uzdrawiającej – praktyki z użyciem odpowiedniej koncentracji w celu uzdrawiania, jak również przybliża sufickie rozumienie praw natury – Ziraat oraz omawia jak ważne w sufizmie są ideały braterstwa i siostrzeństwa.
Rozdział trzeci to pełna i dokładna instrukcja dla adepta, w której zawarto wiele praktyk (szczególnie oddechowych, ale też i np. modlitw) wraz ze szczegółowym opisem ich wykonania.
Rozdział czwarty stanowi świetne uzupełnienie w postaci „Dziesięciu myśli sufickich” oraz sufickich przypowieści.
Książka została zatytułowana „Medytacja w życiu codziennym” nie bez powodu, a stanowi o tym rozdział szósty, jak dla mnie najważniejszy. Pozwolę sobie tutaj zacytować Autora:
Najważniejszym zadaniem dla osoby medytującej jest transformacja swojego życia poprzez działanie, które jest odpowiedzią na wymóg danej chwili. Sama formalna praktyka medytacji bez przełożenia na przeobrażenie życia codziennego jest zupełnie bez wartości. …Osoba, która jest na ścieżce mistycznej, w każdych warunkach poszukuje dopasowanie swojego działania do okoliczności, swojego sposobu komunikowania do rozmówców, a w każdej formie widzi manifestację Absolutu.
Czuję ogromną radość i wdzięczność, za słowa doświadczenia Autora wynikające z dwudziestu lat pracy nad udoskonalaniem samego siebie i pomocy w udoskonalaniu innych przelane na karty tej książki. Jestem pewien, że każdy w trakcie czytania tejże książki będzie miał wiele momentów “aha, zrozumiałem!”, wiele rzeczy się wyjaśni i na pewno przyjdzie jeszcze więcej pytań. Tego Wam życzę.
Najnowsze komentarze