Wybierz stronę

Partap Chauhan “Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym”. Fragment rozdziału pt.: Pełnia zdrowia

Partap Chauhan “Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym”. Fragment rozdziału pt.: Pełnia zdrowia

Sama-doṣa samāgniśca samadhātu malakriyā
prasannātmendriya manā svastha ityabhīdhiyate.

Zdrowie definiuje się jako stan, w którym zachowana jest
równowaga dosz, metabolizmu, tkanek, wydalania
oraz jest zrównoważony stan duszy, zmysłów i umysłu.
(Suśruta Saṃhitā Sūtra 15:48)

Zdrowie często wydaje się stanem nietrwałym, trudnym do osiągnięcia i jeszcze trudniejszym do utrzymania. Dlaczego tak jest, zrozumiemy, kiedy poznamy ajurwedyjską definicję zdrowia. Zdrowym jest się wtedy, gdy wszystkie dosze, tkanki, metabolizm i dziesięć zmysłów działają sprawnie i są w równowadze. We współczesnym świecie wydaje się to celem prawie niemożliwym do osiągnięcia.

Partap Chauhan ajurweda

W sensie ajurwedyjskim bycie zdrowym to nie tylko bycie wolnym od bólu fizycznego czy objawów choroby. Prócz fizycznej równowagi bardzo ważne jest to, w jakim stanie znajduje się umysł. Człowieka można uznać za zdrowego tylko wtedy, gdy jego umysł jest spokojny, jasny i zrównoważony. Ajurweda jest jedyną nauką, która podaje taką definicję zdrowia.

W wielu przypadkach ludzie nie mają żadnych fizycznych objawów choroby, ale czują się nieszczęśliwi albo wewnętrznie rozedrgani. Według ajurwedy takie osoby nie są zdrowe. W dzisiejszych czasach tysiące ludzi jest w takim stanie. Są przygnębieni, nerwowi i niespokojni. Mogą cierpieć na bezsenność z powodu stresu, czuć się niespełnieni i nie mieć celu w życiu.

Dzieje się tak, ponieważ ich umysł jest w nierównowadze. Niestety, większość poczynań mających zapewnić nam szczęście dotyczy tylko ciała fizycznego i powodzenia na poziomie materialnym. Zabiegamy o idealne ciała i świetną sprawność fizyczną, o dobra materialne — wysokie zarobki, karierę, samochód, dom, modne ubrania czy biżuterię — które mają nam dać poczucie bezpieczeństwa i przyjemność.

Rzadko zwracamy uwagę na umysł i duszę, chociaż są one w dużej mierze odpowiedzialne za nasze zdrowie. Styl życia i dieta, w których szukamy zdrowia i szczęścia, mogą tak naprawdę nie być zdrowe dla naszego umysłu ani dobre dla spokoju duszy.

Bardzo często, kiedy już osiągniemy materialny komfort nadal jesteśmy nieszczęśliwi. Bezowocnie staramy się zdobyć więcej i jesteśmy zdezorientowani, gdy okazuje się, że nadal nas to nie satysfakcjonuje.

Walczymy, aby zapewnić sobie jak najwięcej przelotnych fizycznych przyjemności, myląc je z prawdziwym szczęściem. W tym procesie nadmiernego pobudzania i zakłócania zmysłów powstaje fizyczna i psychiczna nierównowaga.

To tak, jakbyśmy trzymali pięknego ptaka w misternej, drogocennej klatce. Zamiast karmić ptaka (duszę) i słuchać jego śpiewu, całą energię zużywamy na polerowanie i czyszczenie klatki (ciało). Jesteśmy tym tak zajęci, że zapominamy o ptaku (duszy) wewnątrz i nawet nie zauważamy, że marnieje.

Dlaczego z takim uporem trzymamy się diety i stylu życia, które powodują, że czujemy się nieszczęśliwi i fizycznie chorzy? Ponieważ uważamy, że kiedy zatroszczymy się o sprawy fizyczne, reszta problemów sama się rozwiąże. Lecz mimo naszych największych wysiłków, poświęcania czasu i pieniędzy na zaspokajanie potrzeb i pragnień nie jesteśmy w stanie osiągnąć ostatecznego zadowolenia i spokoju.

Nie nauczyliśmy się, jak dbać o umysł i duszę, więc ignorujemy nasze zdrowie duchowe i psychiczne. Jeśli jednak zaniedbujemy umysł i duszę, oznacza to, że większość naszych prawdziwych potrzeb jest pominięta.

Doskonała kondycja fizyczna, mierzona wielkością mięśni, siłą, wagą lub chwilowym zaspokojeniem zmysłów, nie jest drogą do zapewnienia sobie zdrowia i szczęścia.

Pełne zdrowie i prawdziwe zadowolenie jest możliwe do osiągnięcia, gdy kierujemy się ajurwedyjskimi zasadami, ponieważ ajurweda rozpatruje człowieka jako duszę zintegrowaną z umysłem i ciałem i udziela wskazówek dotyczących wszystkich aspektów istnienia — uczy nas, jak żyć w społeczeństwie i w otaczającym nas środowisku bez zaburzania jego naturalnej równowagi. Takie podejście do życia zapewnia dobrą formę fizyczną, prawidłową wagę ciała i spokój umysłu.

Dzisiaj bardzo wiele osób nie czuje się komfortowo, kiedy pada słowo „duchowy”. Tymczasem duchowość znaczy po prostu, że jest coś „związane z duszą”. Tak jak wszystko, co dotyczy ciała, jest fizyczne, wszystko, co dotyczy umysłu — umysłowe, tak to, co dotyczy ducha (lub duszy), jest duchowe.

Kiedy staramy się osiągnąć pełnię zdrowia, musimy zrozumieć, że nasz dobrostan prócz potrzeb ciała determinują także potrzeby umysłu i duszy.

Zrozumienie tego gwarantuje nam szczęście i spokój. Rzeczy materialne mogą dać chwilowe szczęście ciału, ale nie zaspokajają potrzeb duszy. Jest to jeden z powodów, dla których tak wielu ludzi w dzisiejszych czasach jest udręczonych mimo dostatku, dostępności dóbr materialnych i fizycznych przyjemności.

Dieta (fizyczność) jest tylko jednym z elementów dobrego zdrowia. Duchowość i harmonia na poziomie psychicznym są tak samo ważne.

Aby kupić książkę przejdź tutaj.

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.