Wybierz stronę

Trzecia książka Macieja Wieloboba – "Medytacja w życiu codziennym"

Trzecia książka Macieja Wieloboba – "Medytacja w życiu codziennym"

Przełom lutego i marca to moment kolejnego wysypu patronatów naszego portalu. Wczoraj pisaliśmy dwa słowa o solowej płycie Tomasza “Ragaboy’a” Osieckiego, dziś chcemy odrobinę napisać o książce Macieja Wieloboba pt. “Medytacja w życiu codziennym”.

Medytacja Maciej Wielobób

„Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym” jest – po “Terapii jogą” i “Psychologii jogi” – trzecią książką Macieja Wieloboba. Jest książką o medytacji z perspektywy jednej z tradycyjnych indyjskich szkół mistycznych, jaką jest sufizm uniwersalny. Autor podąża tę ścieżką od wielu lat jako adept, ale również jako nauczyciel-inicjator, który inicjuje adeptów w praktyki szkoły wewnętrznej. Jak sam pisze na swoim blogu: Jest to ścieżka, w którą inicjował mnie mój nauczyciel 20 lat temu, a wiele lat później zobligował mnie do nauczania jej innych.

Spis treści książki można przeczytać tutaj, a sam autor tak opisuje zawartość swojej publikacji:

Książkę podzieliłem na 4 części. W pierwszej części opisuję samą ścieżkę i najważniejsze jej koncepcje. Zatem rozważam po co medytować i czym jest medytacja (rozdział pierwszy), piszę czym jest sufizm uniwersalny, omawiam podstawy psychologii sufizmu, piszę o pracy z jakościami siły, łagodności i harmonii, o relacji nauczyciel-uczeń, o równowadze między życiem wewnętrznym a zewnętrznym.

W drugiej części piszę o różnych odcieniach praktyki sufizmu uniwersalnego, wyjaśniając ich miejsce w szerszym kontekście i cel, dla którego są używane. Gruntowanie opisuję ideę szkoły ezoterycznej (wewnętrznej) i jej praktyki, m.in. pracę z ciałem, modlitwę, pracę z oddechem, różne formy medytacji, pracę z 40 zasadami. Wyjaśniam również inne odcienie praktyki, na które zwrócił uwagę Inayat Khan: tzw. universal worship, będące pracą z jednością ideałów religijnych, medytacja uzdrawiająca, będąca rytuałem medytacyjno-modlitewnym, skoncentrowanym na pomocy innym, ziraat czy symbolistyce czy pracy z poczuciem wspólnoty z innymi, niezależnie od zewnętrznych różnic.

W trzeciej części zamieszczam trochę praktycznych ćwiczeń: kilka przykładów pracy z ciałem (które możecie znać z moich wcześniejszych materiałów), pracę z modlitwami, ćwiczenia pranajamy i praktyki przygotowujące do medytacji.

W ostatniej – czwartej – części zamieszczam kilka tekstów, które dopełniają całościowy obraz ksiażki. Konkretnie jest to tekst 10 myśli sufickich Inayata Khana oraz kilkanaście przypowieści sufickich.

Oficjalna data ukazania się książki to 28 lutego, więc już za półtorej tygodnia, a póki co – książkę można zakupić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa, tutaj.

Medytacja sufizm Maciej Wielobób

O autorze

Trackbacki/Pingbacki

  1. Refleksje po seminarium medytacji z Maciejem Wielobobem. Agnieszka Robakiewicz - […] jak to może zmienić jakość naszego życia, pisze Maciej Wielobób w swojej najnowszej książce Medytacja w życiu codziennym, jednak…

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.